horské nádraží

S likvidací skoro 150 let starého nádraží jsme se nemohli smířit. Na poslední chvíli utekla budova bagrům z lopaty, když se nám její zdevastovanou ruinu podařilo v roce 2014 od státu odkoupit.

Nechybělo moc a z nádraží v Kovářské v Krušných horách se stala zaplevelená plocha s betonovou budkou pro občasné cestující. Zmizet měla kamenná výpravní budova z 19. století a s ní ohromný genius loci celého prostoru. Demoliční buldozery se chystaly k misi, kterou na stejné trati už završily v Černovicích, v Domině, v Rusové, či ve Vejprtech. Naštěstí to dopadlo jinak.

Máme jeden společný cíl: vrátit unikátnímu drážnímu celku v krásné krušnohorské krajině jeho přívětivost a život. Už jen s dávkou fantazie si umíme představit, jak se po dnes převážně ztichlé trati tudy kdysi valily vlaky s uhlím z Čech do Saska, nebo že tu zdejší továrník Kalla vykládal z vagonů sledě dovezené od Baltu. Teď u nás zastaví už jen motoráček o víkendech od jara do podzimu. To k nám ale také zavítají pamětníci, kteří na nádraží v Kovářské sloužili, a pomáhají nám skládat dohromady střípky zdejší železniční historie. Doufáme, že se nám tuhle historii podaří uchovat pro budoucnost, a že ji budeme předávat místním i pocestným.

 

Vývoj našeho snažení a aktuality můžete sledovat na facebooku našeho spolku.